25 Ιανουαρίου 2012: Εισήγηση Αλ. Κιουπκιολή

ΤΡΙΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εισηγητής:
Αλέξανδρος Κιουπκιολής
Λέκτορας Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

ΘΕΜΑ:
John Rawls, Θεωρία της Δικαιοσύνης:
από τον καντιανό αντικειμενισμό στο άνοιγμα του δημόσιου λόγου

(περίληψη) (κείμενο)

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2012
ώρα 8 μμ
αίθ. 112 ‘Κωνσταντόπουλος’

Ο Αλέξανδρος Κιουπκιολής σπούδασε ελληνική φιλολογία (κλασσική κατεύθυνση) στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και πολιτική θεωρία στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου του Έσεξ.
Έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα από το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης (2005). Έχει διδάξει πολιτική θεωρία στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Τον Ιανουάριο του 2009 εξελέγη Λέκτορας στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ με γνωστικό αντικείμενο «Σύγχρονες Πολιτικές Θεωρίες».
Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στη νεώτερη φιλοσοφία της ελευθερίας, τη φιλοσοφία του δικαίου, τις θεωρίες της δημοκρατίας, την ανάλυση και την κριτική της εξουσίας.
Στις κυριότερες πρόσφατες δημοσιεύσεις του περιλαμβάνονται τα άρθρα:
«Post-critical Liberalism and Agonistic Freedom» (Contemporary Political Theory, 2008),
«Three Paradigms of Modern Freedom» (Εuropean Journal of Political Theory, 2009),
«Keeping it Open: Ontology, Ethics, Knowledge and Radical Democracy» (Philosophy and Social Criticism, 2011).
Στα ελληνικά κυκλοφορεί το βιβλίο του «Πολιτικές της ελευθερίας. Αγωνιστική δημοκρατία, μετα-αναρχικές ουτοπίες και η ανάδυση του πλήθους», ενώ ετοιμάζεται η έκδοση του βιβλίου του»Freedom after the critique of foundations. Marx, liberalism, Castoriadis and agonistic autonomy»στα αγγλικά, από τις εκδόσεις Palgrave Macmillan.

Trackback from your site.